Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mutfaklarda Ahşap Tezgah Kullanımı ve Örnekleri

Ahşap Mutfak Tezgahları Kullanışlı mı?

Ev dekorasyonu yapılırken kadınlar için en önemli yer mutfaktır desek yanlış olmaz herhalde. Vakitlerinin çoğunu mutfakta geçiren kadınlar için ada tezgahları, evyeler, ocaklar, dolaplar, oturma alanları ve yemek masaları çok önemlidir. Son yıllarda ise modern, klasik, retro gibi ada tezgahları moda olmaya başlamıştır. Eskiden ada tezgahları için yalnızca mermer kullanılırken, şimdiler de ise mermerin yerini bir çok farklı malzemeler aldı. Akrilik tezgah ve corian gibi malzemelerden üretilen ada tezgahları ve mutfak tezgahları gözde oldu. Bunun yanında ahşap tezgahlar da ilgi çekmeye başladı. 

Ahşap mutfak tezgahları özellikle mekanlarına Avrupai ve doğal bir hava katmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Ada tezgahları için yüzey olmasa da dolaplar ve çekmeceler ahşap malzemeden tercih edilebiliyor. Evin eşyalarıyla da uyumlu olması gereken ahşap tezgahlar mekanlarda muhteşem bir hava yaratıyor. 

Ahşap Tezgahı Modellerinin Avantajları Neler?

Ahşap tezgah kullanımı dendiğinde ilk olarak akla kullanışlı olup olmadığı ve temizliğinin nasıl yapılacağı gibi sorular gelir. Mutfaklarda şıklık yaratan ahşap tezgahlar güzelliklerinin yanı sıra kolay temizlendiklerinde de büyük avantaj sağlarlar. 

Mermer tezgah kullanımının azalmasının en büyük nedenlerinden biri olan temizlik problemi ahşap mutfak tezgahı modelleri ile aşılmıştır. Temizliğinin oldukça zor yapıldığı ve lekelerin iz bıraktığı mermerler yerine çok şık görünüme sahip ahşap tezgahlar üzerinde kullanılan koruyucu kaplama malzemesi sayesinde çok kolayca temizlenebilmektedir. Ahşap tezgah kullanımı dolayısıyla mutfağın en önemli öğesi olan temizlik konusunu es geçmemiştir. Bu yüzden de kolay temizlenebilen ve ışıltısını kaybetmeyen, yıpranmayan ahşap tezgahlardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Ahşap tezgahlar, lüks görünümüyle de mutfağınızın kaliteli bir dekorasyona sahip olmasını sağlamaktadır.

Ahşap tezgah kullanımı yıllarca aynı performansı sağlayacak ve mekanlarınızda fark yaratacaktır. Ancak tasarım ekipleri tarafından mutfağınızın tasarımına ahşap tezgahların uygun olup olmadığı söylenmelidir. Ahşap mutfak tezgahı modelleri uygun olmayan mekanlarda akrilik ve corian gibi modern malzemeler kullanılabilir. 

Ahşap Tezgahlar İle Mutfak Dolapları Uyumlu Olur mu?

Ahşap tezgah tasarımı yapılırken mutfak dolaplarının renklerinin de yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Ahşap tezgah modelleri, soft renkli mutfak dolapları ile uyum sağlar. Karışık renklere sahip mutfak dolaplarınız varsa ahşap tezgahlar size göre değildir. Ağırlıklı olarak beyaz vintage model mutfak dolaplarıyla kullanılmaktadır. Beyaz mutfak dolapları ile ahşap tezgahın uyumu göz alıcı bir şıklığa sahiptir. Beyaz mutfak dolaplarının yanı sıra, açık pembe, siyah, gri gibi mutfak dolabı renkleriyle de ahşap mutfak tezgahları hoş bir kombin oluşturmaktadır.

Ahşap mutfak tezgahı tasarımı yapılırken bu nedenle dolapların rengi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ahşap rengine uyan bir mutfak dolabı modeliniz yoksa yeniden boyamanız ya da şekillendirmeniz gerekebilir.

Ahşap mı Corian mı? Peki Ya Akrilik?

Ahşap mutfak tezgahları daha önce de belirttiğimiz gibi kullanışlı mutfak tezgahları arasındadır. Ancak dayanıklılık, çizilmeme ve leke tutmama gibi özellikleri açısından son zamanların yüzey malzemelerinden olan akrilik ve corian malzemelerinin gerisinde kalabilir. 

Akrilik tezgah tasarımı, akriliğin esnek yapıda olması ve 50’den fazla renk seçeneği sunması nedeniyle her mekana ve zevke göre şekillendirilmektedir. Dayanıklılık, hijyen, leke ve iz bırakmama, çizilmeme gibi beklentileri karşılayan akrilik tezgahlar mekana uygun şekilde projelendirilmektedir. Bu nedenle ahşap mutfak tezgahları ile karşılaştırıldığında daha uzun süreli kullanımlar sağlamaktadır. 

Tamamen masif malzeme olması nedeniyle corian tezgahlar da hijyenik bir üretime sahiptir. Bakteri ve mantar üremesini önleyen Corian tezgah özellikleri, ortama sağlıklı bir hava katar. Uluslararası laboratuvarlarca hijyenik olduğu onaylanan Corian, anti-bakteriyel özellikleriyle sizi korur. Ahşap mutfak tezgahı modelleri açısından bakıldığında daha faydalı kullanımlar sağlayabilir. Ancak yine de seçiminizi yüzey malzemesinden almak istediğiniz verime ve evinizin dekorasyonuna göre belirlemeniz gerekir. 

Ahşap Mutfak Tezgahı Fiyatları Nedir?

Ahşap mutfak tezgahı fiyatları mekanınızın büyüklüğüne, tezgah yapılacak alana, kullanılacak ekstra malzemelere, proje kapsamına göre değişebilir. Özellikle evlerde ve restoranlarda şıklığıyla büyüleyen ahşap tezgah modelleri için özel fiyat teklifleri alınabilir. 

Ahşap mutfak tezgahı modelleri ve ahşap mutfak tezgahı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz satış danışmanlarımızı arayabilirsiniz. Mutfaklarınızı kalite ve şıklıkla buluşturabilirsiniz. 

[widget-130]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (850) 532 33 18