Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mutfak Tasarımında Yapılan Hatalar! – Bu 10 Maddeye Dikkat!

Mutfak Tasarımınızın Doğru Olduğunu Düşünüyor musunuz?

Mutfaklar, evlerimizin en önemli bölümlerindendir. Özellikle kadınlar için önemli olan mutfakların tasarım aşamasında kullanışlılık ve dayanıklılık ön plandadır. Lezzetli yemeklerin hazırlandığı ve sunulduğu, aile ve arkadaşlarla vakit geçirilen mutfak tasarımında işlevsellik ve şıklık da önemlidir. 

Mutfak tezgah modelleri dışında evyelerde, lavabolarda, masalarda da sık sık mutfak tasarımı hataları yapılıyor. Dikkat edilmeyen ve sıklıkla yapılan mutfak tasarımı hataları arasında en önemlilerini sizler için hazırladık. Bu maddelere dikkat ederseniz evinizi kötü bir mutfaktan kurtarmış olursunuz.

Mutfak Üçgenine Dikkat! – Mutfak Tasarım Hataları

Ocak, lavabo ve buzdolabı arasında kalan orta kısma verilen addır. Tasarımcılarınız sizin buzdolabınıza, lavabo ve ocağınıza rahat erişmenizi sağlamak için kullanışlı bir tasarım yapmalılar. Mutfak tasarımı sırasında size 8 metrelik bir çalışma alanı bırakmalılar. Yoksa mutfağınızı rahatça kullanamazsınız. Çalışma alanınızın çok olması da sizi hazırlık yaparken yorar. Dolayısıyla mutfak tasarım hataları birbirini takip eder.

Depolama Alanları - Mutfak Tasarımında Yapılan Hatalar

Mutfaklarınızda kullanacağınız eşyaları raflara ve dolaplara yerleştirirsiniz. Dolaplarınızın depolamaya uygun ve geniş hacimli olması avantajınıza olacaktır. Küçük mutfaklarda depolama için mutlaka uzun dolaplar kullanılmalıdır. Mutfaklarda az sayıda dolap ve raf olması eşyalarınızı koyacak yer aramanıza neden olur. Mutfak tasarımında yapılan hatalar listemizde en önemlilerden biri de depolama alanlarına yeteri kadar yer ayırmamaktır.

Tezgah Tasarımları – Mutfak Tezgahı Modelleri

Mutfaklarda en çok kullanılan tezgahların hazırlıklarında büyük mutfak tasarım hataları yapılıyor. Yetersiz büyüklükte hazırlanan tezgahlar kullanım zorluğu yaşatırken yanlış yerleştirmeler de yorucu etki yapıyor. Franke tezgah tasarımları bu konuda sizlere yardımcı olabiliyor. Mekanlarınız için bilindik markaların tasarımlarından vazgeçmemelisiniz.

Zayıf Aydınlatma - Mutfak Tasarımı Püf Noktaları

Mutfak tasarımı hataları arasında en önemlilerden biri zayıf aydınlatmadır. Daha güvenli ve yeterli ışık sağlanmadıkça nitelikli bir çalışma alanı oluşturulamaz. Genel, tezgah üstü ve vurgu aydınlatmalarının mekanda nerede yer alacağı, ne kadar sayıda ve kuvvette olacağı belirlenmelidir. Işığın düzenli yayılmasını sağlayacak aydınlatma ürünleri seçilmeli ve dolap içleri, evye üstleri ışıklandırılmalıdır. Mutfak tasarımı sırasında genelde unutulan bu noktalar mutfakların rahatça kullanılmasını engeller.

Duvar Ayağı Engeli - Mutfak Tasarım Hataları

Mekanlarda süs olarak yerleştirilen, duvara yapışık, üzerinde yukarıdan aşağıya yivler bulunan yarım ayak şeklindeki yapıdır. Mutfak tasarımı hataları arasında en önemlilerden biri de duvar ayağını tasarımın dışında bırakmaktır. Mutfak tasarımında yapılan hatalar mekanı verimli kullanmamanıza neden olur.

Havalandırma - Mutfak Tasarımında Yapılan Hatalar

Yemek yapılan bir ortamda havalandırmanın önemsenmemesi düşünülemez. Yetersiz havalandırma mekanı koku içinde bırakır. Davlumbazsız bir mutfak yemek kokularınızın evinizi sarmasına da neden olur. Bu nedenle tasarımcınızdan havalandırmayı önemsemesini isteyin. Mutfak tasarım hataları sizin de korkulu rüyanız olmasın.

Ada Seçimi - Mutfak Tasarımı Püf Noktaları

Yanlış ada seçimi lavabo, buzdolabı, fırın ve mutfak ekipmanlarınıza ulaşmanızı engeller. Mutfak boyutuna ve hareket alanınıza uygun şekilde seçilmesi gerekir. küçük mutfaklarda hayat kurtarıcı bir tercih olabilir. Corian tezgah modelleri ya da akrilik tezgahlar ada seçiminde doğru modeller olacaktır.

Geri Dönüşüm Sistemleri – Mutfak Tezgah Tasarımı

Mutfak tasarımı hataları arasında geri dönüşüm sistemleri kurmamak da yer alır. Tasarruf odaklı tasarımlar hem mekanınızı daha rahat kullanmanızı sağlar hem de ekonominize katkıda bulunur. Işıklandırmadan çöğ ayrıştırmaya kadar tasarımcınızdan size özel çözümler sunmasını isteyin.

Modayı Göz Ardı Etme – Mutfak Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak tasarımında yeni trendleri takip etmeyen bir tasarım ekibiyle çalışırsanız sıradanlıktan kurtulamazsınız. Ne kadar kaliteli ürün kullanılırsa kullanılsın son moda tasarım çizgileri kullanılmazsa mutfağınız uzun süre sizinle olmaz. Yeni tasarımlar ve renkler kullanarak mekanınızı daha güzel kılarsınız. Mutfak tezgahı modelleri arasından en iyileri sunacak kişilerle çalışmalısınız.

Bütçeyi Kısmak - Mutfak Tasarım Hataları

Mutfak tezgahı tasarımı ve mutfak tasarım hataları arasında ekonomik olacak diye kalitesiz ürün almak da yer alıyor. Daha ekonomik olsun diye kalitesiz ürün almak en büyük hatalardan biri. Tasarımınızı işin uzmanına bırakarak gerçekten size ve evinize en uygun tasarımı yapmasını isteyin. Güvenli ve kaliteli bir çalışma için profesyonel ekiplerden destek alın.

Ayrıca kullanılan malzemelerin kalitesini, mekan büyüklüğüne uygun olup olmadığını, çalıştığınız tasarımcının önceki çalışmalarını incelemezseniz büyük bir hataya düşmüş olursunuz. Mutfaklarınız hayalinizdeki gibi olmaz. Bu nedenle mutfak tezgahı tasarımı için iyi ekiplerle çalışmanız gerekir.

[widget-130]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (850) 532 33 18